A funkcionális táplálkozás egyik szempontja a szezonális és lehetőleg helyben termesztett alapanyagok fogyasztása.
Kelkáposzta, Lila káposzta, Fehér káposzta, Fekete retek, Póréhagyma, Zellergumó, Csicsóka, Cikória, Cékla, Paszternák, Sütőtök, Kökény, Birsalma, Naspolya, Téli alma, Téli körte
Sütőtök
A sütőtök színes zöldségfélék körébe tartozik.
Vitaminok és ásványi anyagok közül amit kiemelnék A-vitamin és C-vitamin tartalma, továbbá említésre méltó még a B6-vitamin, Folsav, Kálium, Mangán és E-vitamin mennyisége.
Fogyasztása jótékonyan hat az immunrendszerre, az emésztésre, támogatja a máj működését.Sokak kedvence, sütve, levesnek, akár még süteménybe is kiváló.
Birsalma
A birsalma pektinben kiemelkedően gazdag gyümölcs. A pektin a vízben oldódó rostok közé tartozik. Az ilyen rostoknak, így a pektinnek is gélképző hatása van, a víz mellett egyéb táplálékot is megkötnek, ezáltal lassítják és hatékonyabbá teszik az emésztést.
A birsalmában nagyobb mennyiségben megtalálható a C-vitamin, Kálium, Réz.
Készíthetünk belőle birsalmasajtot, befőttet, kompótot is.
Csicsóka
A csicsóka inulinban gazdag, ehetjük nyersen salátába reszelve, levét kipréselve pedig rostos inulin italként is fogyaszthatjuk.
Az inulin fontos prebiotikum, táplálékul szolgál a vastagbél jótékony bélbaktériumainak.
Magas rosttartalma miatt jótékonyan hat a szénhidrát-anyagcserére. Lebontása során fruktóz képződik, aminek egy részét inzulin nélkül is fel tud használni a szervezet. Azonban itt fontos megemlíteni, hogy akinek a fruktóz lebontásával problémája van, annak kerülni érdemes, mert puffadást okozhat.
A csicsóka Kálium, Réz, Vas, B-vitamin tartalma miatt is hasznos alapanyag.
Ízvilága és felhasználása hasonlít a burgonyához, főzhetjük, párolhatjuk is akár.
Cékla
A céklát sokan szeretik savanyítva, de fogyasztható akár a többi zöldséggel együtt a sütőben megsütve.
A vitaminok és ásványi anyagok közül amit kiemelnék a Folsav tartalma, továbbá tartalmaz Káliumot és Mangánt arányaiban többet.
Található még benne: C-vitamin, Magnézium, Réz és Vas valamint Foszfor. Antioxidáns tartalma miatt jótékony hatású, és a máj működését is kedvezően befolyásolja.
Cukortartalma összehasonlítva a sütőtökével (az ősz másik kedvelt zöldsége) jelentősen több, ezért a szénhidrát bevitelbe bele kell számítani. További érv mellette, hogy igazi színfolt lehet a tányérunkon, mellyel még gazdagabbá tehetjük étkezésünket.
Paszternák
Az őszi és téli szezon egyik zöldsége a paszternák, melyet karfiollal nagyon jól lehet kombinálni.
A paszternák számos vitaminban és ásványi anyagban gazdag: Folsav, K-vitamin, C-vitamin, Mangán, Kálium, Réz és E-vitamin tartalma említésre méltó.
Gyökerének főzete vizelethajtó, görcsoldó, vese- és epekő, illetve gyomorbajok esetén jó hatású.
Karfiol
A karfiol szintén K-vitaminban, C-vitaminban, Káliumban, és Folsavban gazdag, továbbá Kolint is tartalmaz. A Kolin segíti az emlékezést és szükséges az idegrendszer optimális működéséhez is. Várandósok és a magzat számára kiemelten fontos vitamin.
Nekem is egyik kedvencem a paszternák- karfiol püré, ebben az időszakban rendszeresen készítem.
Lilakáposzta
A lilakáposzta gazdag A-vitaminban, K-vitaminban, B-vitaminokban, C-vitaminban, Káliumban és Mangánban.
A színe miatt saláták és savanyúságok készítésére, díszítésére használjuk, igazi üde színfolt tud lenni a tányéron. Nagyon sokan kedvelik dinsztelt káposztaként elkészítve.
Póréhagyma
A póréhagyma igazi vitaminbomba. Megtalálható benne nagyobb mennyiségben az A-vitamin, Folsav, K-vitamin, C-vitamin, Mangán, Réz és Vas.
Hasonlóan tudjuk felhasználni, mint a többi hagymát, csak íze és szaga nem olyan intenzív mint például a vöröshagymáé. Fogyaszthatjuk nyersen, főzve, sütve.
Sült gesztenye
Egy másik szezonális kedvence sokunknak a sült gesztenye.
Ízletes csemege, mely vitaminban és ásványi anyagokban gazdag. Tartalmaz B-vitaminokat, melyek közül Folsavat és B6-vitamint nagyobb százalékban. Jelentős még a C-vitamin, Réz, Kálium, Mangán, Magnézium és Vas tartalma.
Érdekesség, hogy összehasonlítva a sütőtökkel,jelentősen nagyobb a C-vitamin, Réz és Kálium aránya benne. Szóval, hidegebb estéken bátran készítsünk és fogyasszunk gesztenyét.
Az lenne az ideális, ha vegyszermentes, bio gazdálkodásból származó zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanánk.
Ezt megtehetjük úgy, hogy a boltokban bio termékeket választunk, vagy a helyi piacon kistermelőktől megvesszük a vegyszermentes árut, esetleg ha van lehetőségünk, akkor mi magunk termesztünk zöldségfélét.
A boltokban, zöldségesnél vásárolt zöldség, gyümölcs esetében nem elegendő, ha csak megmossuk..
Mit lehet tenni?
Ha a mosogatóba eresztünk vizet és teszünk bele 1 dl ecetet majd abban áztatjuk 10-15 percig a zöldséget, gyümölcsöt, után pedig leöblítjük, akkor már jelentősen csökkenthetjük a vegyszert rajta.
Lehet szódabikarbónát is tenni a vízbe, az is segít lebontani a szerek maradványait.
Különösen érintett növények:
alma, körte, eper, cseresznye, szőlő, nektarin, barack, zeller, spenót, krumpli, paradicsom
Imola