Életmódváltás nélkülözhetetlen eleme a tervezés, készülődés.

Életmódváltás nélkülözhetetlen eleme a tervezés, készülődés.

Amikor életmódváltásról beszélünk, annak egyik fontos területe a táplálkozás. Azt korábban megfigyeltem magamon, hogy amikor rám tör az éhség, és nincs otthon elkészített étel, akkor bizony hajlamos vagyok gyors megoldáshoz fordulni. Ez sokszor a finomított szénhidrát, tejtermékek vagy a magvak voltak, amelyek szinte azonnal energiát adnak a szervezetnek.

Tervezés, készülődés.
Megtanultam, hogy mindig legyen otthon legalább egy étkezésre való főtt étel, valamint olyan alapanyag, amiből szinte azonnal ételt tudok varázsolni. Ez bizony tervezést, készülést igényel.

Az előregondolkodás azt jelenti, hogy átgondolom a következő héten melyik napon mit szeretnék enni, és ennek megfelelően vásárolok be a piacon és az üzletekben. Fontosnak tartom azt is, hogy a csirkének nem csak a mellét esszük, hanem minden részét, mert így változatosabban tudunk étkezni. A tervezés egyben azt is jelenti, hogy átgondolom mi a jó a számomra, mivel segítem elő a céljaimat, és nem hirtelen, éhségtől vagy érzelmektől vezérelve döntök.

Elárulok egy titkot, nem szeretek főzni. Egész pontosan minden nap nem akarok ezzel foglalkozni. Amikor szembesültem azzal, hogy életmódváltóként gondoskodnom kell magamról, először kétségbe estem, hogy akkor mostantól “örökké” a konyhában kell lennem? Azon gondolkodtam, hogy mi mindent kell feladnom a főzés oltárán.Nem így alakultak a dolgok.

Mi lett a megoldás?
A megoldás számomra az lett, hogy főzős napokat tartunk, amikor 2-3 napra előre főzünk, darabolunk, pucolunk, előkészítünk. Szerencsésnek mondhatom magam, mert a férjem szeret főzni, így nem marad rám egyedül ez a feladat.Olyan ételeket készítünk, amelyek a hűtőben 2-3 napig elállnak, esetleg csak azokat a köretelemeket pótoljuk, amelyek jobban vagy hamarabb elfogynak. Vannak alapanyagok, amelyekre folyamatosan támaszkodunk, így a csirkehús, halak, belsőségek, vadhús, édesburgonya, főzőbanán, a levelesek, kénes zöldségek és színes zöldségek, idény gyümölcsök.

Mi a helyzet az életmód többi területével?
Ez a fajta szemlélet fontos a többi területen is. Eltervezem, hogy mely napokon mikor, hol és milyen mozgásformát űzök. Az ehhez szükséges időt és egyéb forrásokat biztosítom magamnak. Kikészítem az eszközöket, hogy véletlenül se maradjon el. A családom tudja, hogy most séta vagy edzés idő van, és ezt tiszteletben tartják. A munka mellett igyekszem az időmet jól kihasználni, ezért különböző tevékenységeket összekötök. Például amikor gyalogolok a futópadon, közben podcastokat hallgatok olyan témában, amiben fejlődni szeretnék.

A stressz kezelésére szeretem alkalmazni a légzés gyakorlatokat. Ezt is átgondolom, eltervezem, hogy mikor, milyen tevékenységhez kötve tudom a napi rutinba beépíteni.

Ezekkel a  tervekkel igyekszem biztosítani, hogy minél tudatosabb, fókuszáltabb legyek az életmód egyes területein, és ne csak sodródjam az eseményekkel.

Imola




Egyszerű, gluténmentes, házi granola szelet iskolásoknak