A kétfázisos alvás titka: Miért nem kell aggódnod, ha éjszaka felébredsz?
Dr. Michael Mosely: A jó alvás titka című könyvében találkoztam egy nagyon érdekes gondolattal: mi van, ha az éjszakai ébredés nem is probléma, hanem a természetes alvási ritmusunk része?
Gyakran előfordul, hogy az éjszaka közepén, 3-4 óra alvás után felébredünk, és hosszú ideig nem tudunk visszaaludni. Ez sokak számára ijesztő és frusztráló, hiszen azt hisszük, hogy a folyamatos, megszakítás nélküli alvás az egyetlen „normális”. De a kutatások szerint ez nem feltétlenül igaz.
Az iparosodás előtti időkben a kétfázisos alvás teljesen megszokott volt. Az emberek este korán lefeküdtek, aludtak 4-5 órát, majd felébredtek 1-2 órára. Ilyenkor csendesen pihentek, beszélgettek, vagy végeztek néhány egyszerű feladatot, mielőtt ismét elaludtak. Ez a ritmus természetes volt, és még evolúciós előnyei is lehettek: például mindig volt valaki ébren, aki vigyázott a közösségre.
A modern világ azonban átalakította az alvási szokásainkat. Az elektromos világítás és a napi rutin megjelenésével a folyamatos, egybefüggő alvás lett az elvárás. Ennek ellenére a természetes ritmusunk még mindig hajlamos követni a kétfázisos mintát, amit kutatások is igazoltak.
Mit tehetsz, ha éjszaka felébredsz?
Ha éjszaka rendszeresen felébredsz, ne aggódj! Fogadd el, hogy ez lehet a természetes bioritmusod része. Használd ki ezt az időt olyan dolgokra, amik nyugtatóak: hallgass zenét, meditálj,vagy vegyél elő egy unalmas könyvet, amitől lassan újra elálmosodsz. Kerüld a képernyőket, és minden olyan tevékenységet, ami felpörget.
️Amint érzed, hogy kezd visszatérni az álmosság, bújj vissza az ágyba, és készülj a „második alvásra”. Az éjszakai ébredést nem kell problémának tekintened, inkább egy lehetőségként, hogy kihasználj egy kis időt magadra.
Ha így állsz hozzá, az ébredések nem lesznek többé stresszesek, és sokkal kipihentebben, energikusabban fogod indítani a napodat.
Imola