A stresszhormonok függőségében: Hogyan válhatnak gondolataink a saját csapdánkká?

A Stresszhormonok függőségében: Hogyan válhatnak gondolataink a saját csapdánkká?

Amikor stressz ér minket, a testünk kibillen az egyensúlyából, és megindul egy stresszválasz, hogy ezt az egyensúlyt helyreállítsuk. A stressz nem csak egyféleképpen jelentkezik: lehet fizikai, kémiai (például valamilyen rejtett gyulladás) vagy érzelmi. Az ember azonban nem csupán a külső tényezők miatt tapasztalhat stresszt – a saját gondolataival is képes előidézni ezt a reakciót a szervezetében.

Mi történik ilyenkor a testben?
A stresszhormonok, mint például az adrenalin vagy a kortizol, olyan változásokat indítanak el a szervezetben, amelyek akár a gének kifejeződését is befolyásolhatják. Ez azt jelenti, hogy hosszan tartó stressz hatására akár betegségek is kialakulhatnak. Gondolataink tehát képesek nem csak megbetegíteni, de akár meg is gyógyítani minket.

Függőség a stresszhormonoktól
Sokan észre sem veszik, de a stressz és az általa termelt hormonok egyfajta függőséget alakíthatnak ki. Ez azt jelenti, hogy a folyamatos stresszes helyzetek révén a testünk egyre inkább igényli ezeket a hormonokat. Az élet problémás helyzeteivel gyakran igazoljuk vissza ezt a függőséget, hiszen sokszor magunk idézzük elő azokat a gondolatokat, amelyek ismételten stresszt váltanak ki bennünk. Végül nemcsak a stresszhormonok függőivé válunk, hanem a saját gondolatainké is.

Miért nehéz változtatni?
Amikor eljön az ideje a változásnak, hasonlóan viselkedünk, mint más függők. Az adrenalin és a stressz hormonjainak függőségéből kilépni nem könnyű, mert jelenlegi gondolataink gyakran múltbeli eseményekre adott reakciókból, az azokhoz kapcsolódó érzésekből erednek. Ezeket a régi, ismétlődő gondolatokat nehéz megtörni, hacsak nem ér minket valamilyen új külső impulzus vagy információ, ami képes lenne megváltoztatni az érzelmi mintáinkat.

Amíg ez nem történik meg, továbbra is ugyanazokat a stresszhormonok által kiváltott üzeneteket küldjük a testünknek, amelyek idővel akár megbetegíthetnek is minket.

Imola