Az újévi fogadalmak titka: így lesz belőlük tartós szokás
Újévkor hajlamosak vagyunk fogadalmakat tenni, vagy egyszerűen csak elhatározzuk, hogy változtatunk az életmódunkon. Ilyenkor lendületet, késztetést érzünk arra, hogy jó szokásokat alakítsunk ki és rossz szokásokat szüntessünk meg. Húzunk egy határvonalat és belevágunk. Azonban ez a lendület előbb-utóbb elszáll, de ennek nem kell így lennie.
Az újévi fogadalmak varázsa abban rejlik, hogy tiszta lapot kínálnak. Az elhatározás azonban önmagában nem elég – szükség van stratégiára és kitartásra is, hogy valódi változást érhessünk el. Hogyan lehet elkerülni, hogy az új lendület gyorsan alábbhagyjon?
Íme három tipp, amelyek segíthetnek, hogy az újévi elhatározások valóban hosszú távú szokásokká váljanak:
- Kicsiben kezdj, de légy következetes
Sokan ott hibáznak, hogy egyszerre túl nagy célt tűznek ki. Például „idén minden nap futni fogok” helyett próbáld ki: „heti kétszer 20 percet futok”. A kisebb célok elérhetők, és sikerélményt adnak, ami motivál a folytatásra. Ahogy ez rutinná válik, később bátran emelheted a tétet!
- Kösd össze egy már meglévő szokással
Az új szokások könnyebben rögzülnek, ha egy meglévő rutinra építed őket. Például, ha több vizet szeretnél inni, tedd szokássá, hogy minden reggeli kávé előtt megiszol egy pohár vizet. Ez az „egybegyúrás” segít abban, hogy az új viselkedés természetesen illeszkedjen a napodba.
- Ünnepeld a kis sikereket
Ne csak a nagy célok elérésére koncentrálj – az apró lépések is fontosak! Ha például egy hónapig sikerült tartani az elhatározásodat, jutalmazd meg magad valami pozitívval, ami nem rombolja a szokásodat (például egy pihentető fürdővel vagy egy új könyvvel). Ez a megerősítés segít fenntartani a motivációdat.
- A legfontosabb: ne add fel, ha hibázol!
Egy-egy kihagyott nap vagy visszaesés természetes – ettől még nem vallottál kudarcot. A lényeg az, hogy ilyenkor ne add fel, hanem térj vissza a szokásaidhoz. A változás nem tökéletes folyamat, hanem egy tanulási út.
Imola