Hogyan tudod mérni magad, akár egy mérőszalaggal?

Hogyan tudod mérni magad, akár egy mérőszalaggal?

Nagyon sokan amikor diétára, fogyókúrára, jó esetben életmódváltásra szánják el magukat, a mérlegen mutatott kilók számát mérik. Arra törekednek, hogy a testük súlya csökkenjen. Azonban a valódi fogyás az, amikor a testzsír % csökken és az izom aránya pedig nő. Ez a fajta változás azt eredményezi, hogy a testösszetétel változik pozitív irányban.

Ma már léteznek szuper mérlegek, amelyek mérik a  testzsírszázalékot, a zsigeri zsír mértékét, az izomzat mértékét is a testsúlyon kívül. Azonban nem minden háztartásban van ilyen mérleg. Mérőszalag viszont a legtöbb háztartásban van, illetve könnyen beszerezhető.Vannak olyan mutatók, amelyeket egy mérőszalag segítségével mérni tudunk, és ezáltal nyomon tudjuk követni a testünk alakulását, formálódását.

A kutatások szerint ez a két arány  összefüggésbe hozható a szív-és érrendszeri betegségek, valamint a mozgásszervi és visszérbetegségek kockázatával.

Az első a derék-magasság arány (WHtR)
Ezt úgy számítjuk, hogy a derékbőséget osztani kell a magassággal. Ez a hányad azt mutatja, hogy a testzsír hogyan oszlik el rajtunk, és a magas érték a hasi elhízásra utal.WHtR magasabb értékei az elhízással összefüggő szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatát jelzik. 

Általánosságban az mondható, hogy a derékbőséget a testmagasság felénél alacsonyabban kell tartani. Amennyibben személyreszabottabban nézzük, akkor nők és férfiak esetében eltérnek az arányok. Abban az esetben, ha magasabb tartományból indul valaki, ennek a csökkenése mutatja, hogy a testösszetétel javul, mert a zsigeri zsír mértéke mérséklődik.

Hogyan értelmezzük a kapott értékeket?


A második a derék-csípő arány (WHR)
A túlsúly  másik mutatója lehet a derék-csípő arány. Ezt úgy kapjuk meg, hogy megmérjük a derekunkat a legkarcsúbb részén. Az így kapott értéket elosztjuk a csípő legszélesebb résznél mért értékkel. A gyakorlatban a derék kerületét a köldök felett kb. 2-2,5 cm-rel, míg a csípő kerületét a fenék legszélesebb pontján mérik.

A szív-és érrendszeri betegségek kockázatára hívhatja fel a figyelmünket ez a hányados.

Hogyan értelmezzük a kapott értékeket?

A kutatások szerint az úgynevezett almatestalakúak esetében (akiknél az elhízás inkább a derék körül jelentkezik) a betegségek kialakulásának kockázata jóval magasabb, mint az úgynevezett körtetestalakúak esetében, akik inkább a csípőjük körül híznak el. Az almatestalakú emberek a szív- és érrendszeri a körtetestalakú emberek inkább a mozgásszervi és viszérbetegségek kockázatának vannak kitéve.

A mérlegen látható számon kívül ezen mutatók, arányok csökkentése is fontos szerepet játszik a testösszetétel javításában és az egészségfejlesztésben. 

Imola


 



Májtámogató cékla turmix