Az éhség 7 típusa: Ismerd fel és tanuld meg hogyan kezeld!

Az éhség sokféleképpen jelentkezhet, és ha megértjük az érzéseink mögött rejlő okokat, sokkal jobban tudunk gondoskodni magunkról. Nézzük meg közelebbről, milyen formákban tapasztalhatjuk az éhséget:

Szomjúság vagy éhség?
Az emberi test tökéletesen alkalmazkodott az évezredek során. Őseink gyakran vízben gazdag ételekből nyerték a szükséges folyadékot. Amikor szomjasak vagyunk, szervezetünk gyakran éhségérzetként küldi a jelzést. Ekkor érdemes először egy pohár vizet meginni, mielőtt a hűtőszekrény felé vennénk az irányt.

Tápanyagéhség
Valaha vágytál már egy bizonyos ételre, és nem értetted, miért? Lehet, hogy a szervezeted valamilyen hiányzó tápanyag után sóvárog. A változatos étrend biztosítja, hogy megkapjuk mindazt, amire szükségünk van – a friss zöldségek, gyümölcsök, fehérjék és egészséges zsírok mind segítenek abban, hogy kiegyensúlyozottan táplálkozzunk.

Az üres gyomor érzése
Érezted már, hogy korog a gyomrod, de tudod, hogy nem vagy igazán éhes? Néha a gyomrunk egyszerűen csak üres, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennünk kell. Ilyenkor egy kis türelem és figyelem segíthet, hogy eldöntsük, valóban szükségünk van-e táplálékra.

Érzelmi éhség
Az étel nemcsak fizikai szükségleteinket elégíti ki, hanem érzelmi vigaszt is nyújthat. A stressz, szomorúság vagy akár az unalom is vezethet túlevéshez. Efféle esetekben fontos felismerni, hogy az evés nem oldja meg a valódi problémát – inkább próbáljunk meg más módon törődni magunkkal.

Alacsony vércukorszint okozta éhség
Jellemzően a feldolgozott és cukros ételek gyors energialöketet adnak, de utána könnyen lecsökkenhet a vércukorszintünk, ami újabb éhségérzetet vált ki. Ezért jobb, ha valódi ételeket és lassan felszívódó szénhidrátokat választunk, amelyek hosszabb ideig tartó energiát biztosítanak.

Változatosság iránti éhség
Az emberi szervezet szereti a sokféleséget. Ha mindig ugyanazokat az ételeket fogyasztjuk, előfordulhat, hogy bizonyos tápanyagokat nem viszünk be a szükséges mennyiségben. Figyeljünk arra, hogy étrendünk sokszínű legyen, így minden fontos tápanyagot megadhatunk testünknek.

Társasági vagy közösségi  éhség
Ne feledkezzünk meg arról, hogy az étkezés gyakran társas tevékenység. Az együtt töltött idő, a közös étkezések nemcsak táplálják a testet, hanem a lelket is. Ilyenkor hajlamosak vagyunk többet enni, esetleg olyat is megenni, amit egyébként nem fogyasztunk.

Ezeknek az éhségtípusoknak a megértése segíthet abban, hogy jobban megismerjük saját testünket és érzéseinket, így tudatosabb döntéseket hozhatunk az étkezés terén. Az életmódáltás elengedhetetlen része az éhség fajtáinak a tudatosítása, különösen, ha a fogyás is szerepel a céljaink  között.

Imola



Lila édesburgonya varázsa: Zöldséges fasírt különleges pürével